WWE
News

Everything Happening In New Orleans This WWE WrestleMania 34 Week

A full events listing for everything wrestling related in NOLA over the coming days...

So you're going to WrestleMania 34 and I couldn't be more jealous. A lot of you have been asking if we're going to be out there and it's with the deepest regret that I must inform you we're not. After five months of being alive, we're going to have to put 'the content' before a trip to New Orleans. The world's smallest violin is out and playing for us, honestly...

Anyway, over the years WrestleMania has turned into a bloody big old week of things to see and do surrounding the world of professional wrestling. From the days of being nothing more than one single event put on by one company, 'Mania has turned into a whole catalogue of occasions showcased by a number of companies from all over the world. It doesn't matter where your wrestling fandom resides from week to week, there's no doubt your palate will be satisfied somewhere in NOLA over the next few days.

Whether it be events hosted by the biggest names in independent wrestling, certifiable nutcases dressed up as dinosaurs or a talk held by our close, personal friend Kenneth McIntosh with a certain Advocate, we've got you covered as we take a look at everything going down this week in New Orleans.

Obviously, everything listed here is on Louisiana time because of course it is, that's where everything is happening. Why would we use any other time?

A huge thanks to PWInsider for collating the bulk of this information!


Thursday, April 5


WWE


11 AM - Rusev signing at the WrestleMania Store - Ernest N. Morial Convention Center.

12 PM - WrestleMania Store opens - Ernest N. Morial Convention Center.

3 PM - Gamechanger Wrestling Presents Matt Riddle's Bloodsport - Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • Knockout Or Submission Only Match: Low Ki vs. Matt Riddle

  • No Ropes, No Pinfalls Match: Nick Gage vs. Timothy Thatcher

  • No Ropes, No Pinfalls Match: Tom Lawlor vs. WALTER

  • Knockout Or Submission Only: Chris Dickinson vs. Dan Severn

  • Knockout Or Submission Only Match: Dominic Garrini vs. KTB

  • Knockout Or Submission Only Match: Eddie Kingston vs. Tracy Williams

  • Knockout Or Submission Only Match: Martin Stone vs. MASADA.


5 PM - Bill Apter One Man Show - International House Hotel

  • Special guests Sam Houston, CW Anderson, Short Sleeve Sampson and more.


6 PM - Wildkat Wrestling - Sugar Mill

  • Wildkat Wrestling champion J Spade vs. Bob Holly vs. Billy Gunn vs. Stevie Richards with special guest referee Jerry Lynn.

  • Father/Son three-way match: Mexico's 666 (Damien 666 & Bestia 666) vs. America's Hawxs (Luke & PJ Hawx) vs. The UK's Knights (Roy Knight & Ricky Knight Jr.)

  • Jeff Cobb vs. Socorro vs Jace Valor.

  • "The Chalmation Sensation" Danny Flamingo vs. "The Outlaw" Matt Lancie.

  • Revolution champion Ken Dixon vs. Pump Patrol's The Jonny Flex.

  • Shane “Hurricane” Helms & Edgrin Stone vs The Pump Patrol (Curt Matthews & Jared Wayne)

  • Steve Anthony vs. Mr. 450.

  • Caleb Konley vs. Mike Dell vs. Barrett Brown.

  • Buku Dao & Sexy Chino vs. Ryan Davidson & Shane Taylor.

  • Savannah Evans vs. Rachel Ellering.


6 PM - WWE AXXESS Session 1 - Ernest N. Morial Convention Center with Carmella, Jinder Mahal, Naomi, Samoa Joe, Aiden English, The Dudley Boyz, Liv Morgan & Sarah Logan, Mandy Rose & Sonya Deville, The Revival, and Big Cass advertised.

7 PM - MLW WaleMania IV - Republic NOLA.

Scheduled to appear:

  • Mark Henry

  • Sean Mooney

  • MVP

  • Marty DeRosa

  • Sarah Shockey

  • Salina de la Renta

  • Jamie Iovine

  • Dave Meltzer

  • Aria Blake

  • Wrassle Rap's Emilio Sparks & Kaz

  • No Jack The Jobber this year, unfortunately. I know... I know...


8 PM -  EVOLVE 102 - Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • EVOLVE champion Zack Sabre Jr.  vs. Matt Riddle

  • Daisuke Sekimoto & Munenori Sawa vs. Timothy Thatcher & WALTER

  • AR Fox vs. Will Ospreay

  • Tag Team Scramble: EVOLVE Tag Team champions Chris Dickinson & Jaka defend against The End, James Drake & Anthony Henry, Tracy Williams & Dom Garrini

  • WWN Champion Keith Lee vs. Darby Allin (non-title)

  • Austin Theory vs. DJZ


9:30 PM - Wrestlecon's Mark Hitchock Memorial Supershow - Sugar MiLL

  • The Golden Lovers (Kenny Omega & Kota Ibushi) vs. Chuck Taylor & TBD (Trent Baretta injured)

  • PENTA 0M vs. Joey Janela

  • Jeff Cobb vs. Tomohiro Ishii

  • Also scheduled are Rey Fenix, Will Ospreay, Flamita, Tennille Dashwood (Emma), Psiscosis, Juventud Guerrera and Super Crazy.


10 PM - Inside The Ropes' An Evening with Paul Heyman - The Joy Theater.

11:55 PM - Beyond Wrestling - Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • Deonna Purrazzo vs. Matthew Riddle

  • Toni Storm vs. Timothy Thatcher

  • Joey Janela & Penelope Ford vs. Session Moth Martina & Orange Cassidy

  • David Starr vs. Mia Yim vs. Tessa Blanchard vs. Maxwell Jacob Friedman

  • Thunder Rosa & Holidead vs. Chris Dickinson & Jaka


Friday, April 6


WWE


9 AM -  WrestleCon Day One - Sheraton New Orleans (500 Canal Street).

10 AM - Jim Ross Slobberknocker Sessions - The Hilton Garden Inn - New Orleans Airport, Kenner, LA.

11 AM - Elias signing at the Wrestlemania Store - Ernest N. Morial Convention Center.

12 PM - The Crash Lucha Libre - Sugar Mill

  • PENTA 0M vs. Austin Aries

  • LA Park & Nicho El Millionairo (Psicosis) & Damien 666 vs. Bestia 666 & Garza Jr. & Mr. 450.

  • Rey Fenix vs. Flamita

  • DAGA vs. Brian Cage vs. Willie Mack vs. Sami Callihan

  • Bandido & Black Boy vs. Dezmond Xavier & Zachary Wentz vs. OVE

  • Rey Horus vs. Flip Gordon vs. Laredo Kid

  • Lacey Lane & Black Danger vs. Christy Jaynes & Oraculo vs. Barbie Hayden & Joey Ryan vs. Diamante & Douglas James

  • Curt Stallion vs. Draztik Boy vs. Aeroboy vs. J. Spade

  • Matthew Palmer vs. Jason Cade vs. Angel Fashion.


12 PM - The Miz signing at the Cricket Wireless Store (1020 Westbank Expressway) - Westwego, LA.

12 PM - PROGRESS Wrestling -The Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • PROGRESS Wrestling Champion Travis Banks vs. Shane Strickland

  • Ringkampf (Walter & Timothy Thatcher) vs. Sexy Starr (Jack Sexsmith & David Starr)

  • Pete Dunne vs. Flash Morgan Webster vs. Mark Andrews


2 PM - RISE Wrestling - Royal St. Charles Hotel.

  • Live podcast recording & meet and greet with SHIMMER Champion Nicole Savoy, Leva Bates, Veda Scott, Shotzi Blackheart, Miranda Alize, Valentina Loca plus more.


3 PM - Jeff Hardy signing at Barnes & Noble - 3721 Veterans Boulevard, Metairie, LA.

4 PM - Revolution Pro - Sugar Mill.

  • RevPro Undisputed British Heavyweight champion Zack Sabre Jr. vs. Tomohiro Ishii

  • Also scheduled are Adam Brooks, David Starr, Hiroshi Tanahashi, Martin Stone, Minoru Suzuki, Rocky Romero and Will Ospreay.


4 PM EVOLVE 103 - Pontchartrain Center, Royal St. Charles Hotel.

  • Matt Riddle vs. Daisuke Sekimoto

  • EVOLVE Tag Team Champion Chris Dickinson vs. Travis Banks

  • EVOLVE Tag Team Champion Jaka vs. Munenori Sawa

  • Darby Allin vs. WALTER

  • WWN Champion Keith Lee vs. Austin Theory (non-title)

  • AR Fox vs. DJZ vs. Jason Kincaid vs. Tracy Williams with Stokely Hathaway

  • Timothy Thatcher vs. Dominic Garrini


4:30 PM -  Impact Wrestling Redemption Press Conference - Royal St Charles Hotel (135 St Charles Avenue) - FREE for all to attend.

5 PM - WrestleMania AXXESS Session Two - Ernest N. Morial Convention Center with The Bludgeon Brothers, Paige, Bray Wyatt, Ruby Riott, The New Day, Authors of Pain with Paul Ellering, Johnny Gargano, Breezango, Tye Dillinger, Billie Kay & Peyton Royce and Pete Dunne advertised.

5 PM - AIWF/Pure Pro Wrestling - VFW Post 3121, Gretna, LA.

6:30 PM - WWE Hall of Fame induction ceremony - Smoothie King Center with Goldberg, The Dudley Boyz, Ivory, Jeff Jarrett, Hillbilly Jim, Mark Henry, Celebrity Hall of Fame inductee Kid Rock and Warrior Award recipient Jarrius “JJ” Robertson all being honoured.

8 PM - WWN Mercury Rising 2018 - The Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • WWN champion Keith Lee vs. Daisuke Sekimoto

  • EVOLVE champion Zack Sabre Jr.vs. Munenori Sawa

  • EVOLVE Tag Team champions Chris Dickinson & Jaka vs. WALTER & Timothy Thatcher

  • Matt Riddle vs. Will Ospreay

  • SHINE champion LuFisto vs. Holidead

  • Darby Allin & DJZ & Trey Miquel vs. Austin Theory & Travis Banks & Zachery Wentz

  • Also appearing are Tracy Williams, Stokely Hathaway, James Drake, Anthony Henry and more.


9 PM Lucha Underground vs. Impact Wrestling - Sugar Mill.

  • Impact champion Austin Aries & Rey Fenix vs. Penta 0M & Alberto el Patron

  • Impact Tag Team champions LAX vs. Lucha Underground's Da Mack (Willie Mack) and Killshot (Shane Strickland)

  • Impact Knockouts champion Allie vs. Lucha Underground's Taya.

  • LU's Aerostar & King Cuerno & Drago vs. Impact's DJZ & Andrew Everett & Dezmond Xavier.

  • LU's Jeremiah Crane (Sami Callihan) vs. Impact's Eddie Edwards - I Quit Match.


11 PM - Kevin Nash Shenanigans Party on Bourbon Street.

11:55 PM - Gamechanger Wrestling presents Joey Janela's Spring Break 2018 - The Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • Joey Janela vs. The Great Sasuke

  • David Starr vs. Mike Quackenbush

  • Pierre Carl Ouellet vs. WALTER.

  • Nick Gage vs. Penta El Zero.

  • Matt Riddle vs. James Ellsworth.

  • 2018 Clusterf*** Match.


Saturday, April 7


WWE


8 AM - WrestleMania AXXESS Session Three - Ernest N. Morial Convention Center with Mark Henry, Cesaro, Dolph Ziggler, Becky Lynch, Baron Corbin, Mojo Rawley, Big Cass, Naomi, Kevin Nash, Luke Gallows & Karl Anderson, and Dana Brooke advertised.

9 AM - Wrestlecon Day Two - Sheraton New Orleans (Convention closes at 3 PM.)

11 AM - Wrestling Revolver Pancakes & Piledrivers - Sugar Mill

  • PENTA 0M and Rey Fenix vs. Teddy Hart and Jack Evans.

  • AAW champion ACH vs. Trevor Lee.

  • Jeff Cobb vs. Shane Strickland.

  • Jessicka Havok vs. Meiko.

  • Satomura vs. Kimber Lee

  • Colt Cabana and Marty DeRosa vs. Joey Ryan and Session Moth

  • OVE’s Sami Callihan & Jake & Dave Crist vs. AR Fox & Brian Cage & Joey Janela.

  • Also appearing are Omari, Kyle Fletcher, Dunkzilla Davis, Jordan Devlin, Clint Margera and more.


12 PM - Ring of Honor Festival of Honor - UNO Lakefront Arena.

12 PM - PROGRESS Wrestling - The Pontchartrain Center, Kenner, LA.

1 PM - WrestleMania AXXESS Session Four - Ernest N. Morial Convention Center with Rusev & Aiden English, The Bella Twins, Sami Zayn, Cedric Alexander, The Revival, Paige, Jeff Jarrett and Lana advertised.

3 PM - Pro Wrestling Religion - George W. Carver High School with Davey Boy Smith Jr., Brian Cage, Lance Archer, and Jaxon Stone advertised.

4 PM  Combat Zone Wrestling - Sugar Mill.

  • CZW champion Rickey Shane Page vs. Ethan Page

  • CZW Wired champion MJF vs. Joey Ryan

  • Will Ospreay vs. Dezmond Xavier

  • Sami Callihan vs. Joey Janela (with Penelope Ford)

  • Jeff Cobb vs. Joe Gacy

  • David Starr vs. Juice Robinson

  • Combat Zone Scramble and more advertised.


4 PM - SHIMMER 100 - The Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • SHIMMER champion Nicole Savoy vs. Mercedes Martinez

  • Heart of SHIMMER champion Shazza McKenzie vs. Tessa Blanchard

  • SHIMMER Tag Team championship Leva Bates & Delilah Doom vs. LuFisto & Hudson Envy

  • Nicole Matthews vs. Toni Storm

  • Madison Eagles vs. Deonna Purrazzo

  • Fire & Nice (Britt Baker & Chelsea Green) vs. Team Blue Nation (Charli Evans & Jessica Troy)

  • Cheerleader Melissa vs. Shotzi Blackheart

  • Also competing are Mia Yim, Ashley Lane (aka Madison Rayne), Veda Scott, Kellyanne and more.


 PM - WrestleMania AXXESS Session Five - Ernest N. Morial Convention Center with The Miz, Kane, Kevin Owens, Mickie James, Sheamus, Jinder Mahal, Alicia Fox, Beth Phoenix, Bray Wyatt, The Bludgeon Brothers, Luke Gallows & Karl Anderson advertised.

6:15 PM - WWE NXT Takeover: New Orleans - The Smoothie King Center.

6:30 PM - Ring of Honor Supercard of Honor at the UNO Lakefront Arena.

  • Cody Rhodes vs. Kenny Omega.

  • ROH champion Dalton Castle vs. Marty Scurll.

  • ROH Tag Team champions The Briscoes vs. Jay Lethal & Hiroshi Tanahashi.

  • ROH Six Man Tag Team champions So Cal Uncensored vs. Flip Gordon & The Young Bucks.

  • Tomohiro Ishii vs. Punishment Martinez.

  • Adam Page vs. Kota Ibushi


8 PM - Style Battle Season Finale - Pontchartrain Center, Kenner, LA.

  • Keith Lee vs. Nick Gage.

  • Matt Riddle vs. Dave Crist

  • Anthony Henry vs. Jason Kincaid.

  • Darby Allin vs. Tracer X.

  • *Tournament Semi-Final and Final Rounds.

  • *WildKat Sports & Entertainment vs. Freelance Wrestling: Curt Matthews & Jared Wayne vs. Matt Knicks & Stevie Fierce


10 PM - Something to Wrestle With Bruce Prichard Live - House of Blues New Orleans.

11 PM - Mardi Gras Balcony Party with the Impact Knockouts - The Swamp Bar on Bourbon Street.

11:30-ish  House of Hardcore - Sugar Mill.

  • HOH TV Tournament Finals: Willie Mack, Alex Reynolds, Swoggle, Sami Callihan.

  • Scheduled to appear: Tommy Dreamer, The Rock N' Roll Express, Austin Aries, Carlito, Billy Gunn, Killer Kross, Super Crazy, The Killer Elite Squad and special surprises.


11:55 PM - Kaiju Big Battel - Pontchartrain Center. 

Sunday, April 8


WWE


8 AM - Wrestlemania AXXESS Session Six - Ernest N. Morial Convention Center with Trish Stratus, Apollo & Titus O’Neil, Lita, Bayley, Elias, Jason Jordan, Sin Cara, Kalisto, Aleister Black, Kevin Nash, DDP and Zack Ryder advertised.

9 AM - WrestleCon Mania Memories Breakfast - Sheraton New Orleans (500 Canal Street).

11 AM WrestleCon Day Three - Sheraton New Orleans, 500 Canal Street (Convention closes at 3 PM).  

4 PM - WWE WrestleMania 34 

The week rounds off with Raw and SmackDown taking place at the Smoothie King Center on Monday and Tuesday respectively before a live event takes place at the Rapides Coliseum (Alexandria, LA) on Wednesday.

Share this post

10 Best Attires In WWE WrestleMania History

10 Best WWE WrestleMania Opening Matches Of All Time

Ross Tweddell

Written by Ross Tweddell

Editor-in-chief of Cultaholic.com and presenter on the Cultaholic Wrestling YouTube channel. Email: [email protected]